16.2.2025 - 16.2.2025 Schůze Výboru KCHČSV, Říčany u Brna |
Právě přítomno: 865 hostů a žádný člen
V dnešní době, kdy je svět malý a propojený a informace jsou snadno dosažitelné, by se nemělo stát, že by chovatelé či majitelé psů nevěděli o bakterii Mycoplasma canis. V dřívějších dobách se o ní nemluvilo a ani veterinární lékaři ji více nezkoumali, a označovali její důsledky jako oslabení imunity a zařazovali ji mezi fakutativní patogeny.
Bakteriím rodu Mycoplasma nebyla věnována přílišná pozornost, veterinární výzkum začal v USA od padesátých let. V Evropě se věnuje rodu Mycoplasma především humánní medicína. Tyto bakterie se vyznačují se tím, že jejich tvar udržuje pouze třívrstevná cytoplasmatická membrána. Buňky jsou tak díky absenci buněčné stěny schopny formovat se do různých tvarů a snadno se rozšiřují do rozmanitých částí těla, kde způsobují záněty, a navíc na ně nepůsobí řada antibiotik. Poměrně špatně se kultivují, což brzdí celý výzkum.
Příčiny infekce
Bakterie mykoplazmy lze najít všude. Proto není divu, že je postiženo až 80% populace. Nemoc se nemusí projevit, pokud je ale expozice bakterií vysoká, nebo zvíře přijde do styku s jedincem, u kterého je nákaza aktivní, infekce se projeví a vede potom k postižení různých orgánů. Přímý přenos je možný pohlavním stykem, z matky na plod, přes parazity, při krevním kontaktu apod.K propuknutí nemoci napomáhá snížená imunita, nádory, stres, ale i nevyhovující a znečištěné prostředí, kde se koncentruje mnoho psů, např. množírny štěňat.
Příznaky
Příznaky zahrnují záněty sliznic a očí přes respirační potíže až k zánětům kloubů a zhoršené hybnosti, ale I záněty ledvin, prostatitida, záněty močové trubice, záněty vaginy, cystitida. Obyčejně nákaza mykoplazmou v urogenitálním traktu vede k neplodnosti, potratům, narození slabých nebo nedovyvinutých štěňat, narození mrtvých jedinců nebo vysoká úmrtnost do 7 dnů života. Je důležité si uvědomit, že přehlížení příznaků může vést ke změnám zdravotního stavu, například u psů může zánět nadvarlat vyústit až k nezvratné neplodnosti.
Diagnóza a léčba
Pokud máte jakékoli podezření na mykoplazmu, je určitě dobré udělat PCR vyšetření. Detekční metoda PCR je vysoce citlivá a dokáže poskytnout rychlé a spolehlivé výsledky. V případě rizika přenosu pohlavním stykem se odebírá vzorek hlubokým vaginálním stěrem, přítomnost mykoplazem se vyšetřuje i z krve. Je vhodná domluva přímo s konkrétní laboratoří, aby byl vzorek odberán správně a do správného média.
Léčba nepožaduje hospitalizaci, ambulantně jsou předepsány antibiotika a pokračuje v domácí péči. Doporučuje se ale přeléčit všechna zvířata v domácnosti, protože při častém kontaktu se zvyšuje možnost nakažení takřka na sto procent.
Prevence
Prozatím nejsou známy žádné vakcinace zabraňující infekci mykoplazmami. Nejlepší prevencí jsou pravidelně čištěné chovné prostory, které jsou udržovány suché a bez moči a výkalů, a kvalitní strava. Nicméně i přes tato základní opatření, která by měla být součástí péče každého majitele, kterému na svém psů záleží, může dojít k propuknutí nákazy. V této souvislosti se hovoří zejména o infekci v průběhu páření. Významným opatřením zajišťující minimalizaci nákazy je tedy vyšetření plemenných jedinců. Někteří chovatelé, kteří již mají s mykoplazmou negativn zkušenosti z minulých vrhů, požadují při krytí vyšetření partnera, protože nechtějí ohrozit své psy. S tím souvisí i další racionální krok - pokud se u chovného jedince prokáže nákaza, měla by se dle našeho názoru bez prodlení o této skutečnosti informovat Chovatelská komise. Stejně tak stojí za zvážení vyšetření chovného páru, pokud nedojde k zabřeznutí feny, potratu, nebo vysokému úhynu štěňat.
Je třeba si uvědomit, že infekce mykoplazmami může zanechat na zdraví vašeho psa následky. Jistě je lepší pro Vaše psy a pro chov celkově věnovat se raději prevenci než následkům.
Tímto bychom rády apelovaly na všechny chovatele: chraňte své psy!
MVDr Linda Hynčíková Birnerová
Jana Čermáková Vránová