Články

Gratulujeme Kamile Novákové s Budulínkem z Molu Es k 6. místu na Mistrovství ČR stopařů všech plemen 2021

Kategorie: Výchova a výcvik Aktualizováno 25. 3. 2022 22:57 Zveřejněno 25. březen 2022
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 701

Stopy se považují za královskou disciplínu sportovní kynologie. A není divu, protože často je to stopa, která rozhodne o pořadí i ve všestranných závodech. Pes ve stopách ve sportovní kynologii by měl jít přesně tam, kde před tím prošel člověk, jehož stopu pes sleduje. Můžete navrhnout, že je to lehké a pro psa přirozené, ale co když fouká vítr? Pes na sportovních stopách nejde po nejsilnějším pachu, ale po jeho zdroji, sleduje pach těsně při zemi, a tak je schopný se vypořádat i s foukajícím větrem, s různými přechody terénu a podobně. Kromě chutě pracovat a stopovat tedy pes na každé stopě získává nové a nové zkušenosti, pach se chová různě podle povětrnostních vlivů a podle terénu.

Mezi nejvyšší naše stopařské závody patří Mistrovství stopařů ČR. Aby se člověk mohl zúčastnit, musí se psem složit v posledních 18 měsících stopařskou zkoušku IGP-FH nebo IFH2 a získat na ní dostatečný počet bodů pro splnění limitu stanoveného na Mistrovství pro daný kalendářní rok. Stopu připraví cizí člověk, je tři hodiny stará a minimálně 1800 kroků dlouhá. Navíc je na ní sedm malých předmětů, které musí pes předpisově označit. Rozhodčí kontroluje při označení i polohu psa, aby byl předmět přesně mezi předními packami, jakékoli odchylky jsou penalizovány. Celkově je stopa sedmkrát lomená, z toho nejméně jsou dva úhly ostré - téměř čelem vzad a je zde jeden půlkruhový oblouk. Stopu v určitém limitu před vypracováním překříží na dvou místech jiná cizí osoba, což psa nesmí svést že správné trasy. Na zkoušce IFH2 je jedna stopa. Zkouška IGP-FH je dvoudenní a pes vypracovává stopu každý den – jednu na trávě a druhou na poli. Je tedy mnohem náročnější na psychiku a koncentraci psa i psovoda. Pes musí jít po stopě přesně a to i na lomech, vyčenichat každý krok stopy. Jakékoli i malé odchýlení od stopy znamená bodovou ztrátu. A pak jsou zde věci, které už závodník neovlivní – los pořadí, tedy vlastně místo, kde je právě ta konkrétní stopa našlapaná, protože zrovna na tom kousku může mít velký mejdan celá kolonie hrabošů, nebo zrovna tento kousek patří k nejsušším, zrovna na tomto kousku rostou ve větším množství bodláky či kopřivy. Dešti, větru nebo slunci člověk také neporučí.

 

Ze závodníků, přihlášených na výběrové soutěže, je vybráno 40 bodově nejlépe hodnocených, přičemž zkouška IGP-FH má přednost, protože je náročnější. Závodníci, kteří jsou vybráni, nastoupí na jednu ze čtyř nebo pěti výběrových soutěží na mistrovství, což je něco jako semifinále. Na vlastní závod mistrovství republiky postupuje 18 nejlepších závodníků z výběrových soutěží, z každé soutěže první dva a další jsou vybráni podle počtu bodů. Výběrové soutěže i mistrovství jsou dvoudenní, podle zkoušky IGP-FH.

V době, kdy probíhala opatření proti koronaviru to se soutěžemi nevypadalo dobře, řada z nich se rušila nebo přesouvala. Kamila Nováková se s Budulínkem probojovala na MČR stopařů 2020 (konaném dodatečně v roce 2021) a obsadila 13. místo. MČR 2021 bylo také přesunuto a následně v průběhu zrušeno z důvodu bohaté sněhové nadílky, náhradní se konalo až na jaře 2022. Zde obsadila Kamila krásné 6. místo, k němuž moc gratulujeme a budeme držet palce na další nominaci na MČR a reprezentaci plemene mezi nejlepšími německými a belgickými ovčáky.

6.místo MČR 20216.místo MČR 2021

Z galerie